Bratislava a unikátny parkovací asistent PAAS

16.03.2022 , PAAS, Rezidentské parkovanie
Bratislava a unikátny parkovací asistent PAAS

V posledných mesiacoch sa v Bratislave skloňuje téma novej parkovacej politiky. Mnohých zaujíma, čo sa udialo, aké sú nové pravidlá, či nový systém funguje a najmä či si vodiči a obyvatelia na novinku zvyknú. Čo sa skrýva pod názvom PAAS?

Ambíciou Bratislavy je stať sa moderným európskym mestom 21. storočia, ktoré bude slúžiť svojim občanom a život v meste im bude potešením. Implementácia moderných technológií a inovácií je pri napĺňaní tohto cieľa nevyhnutná. Podľa zverejnených výsledkov štatistického úradu žije v Bratislave 475 503 ľudí*, ktorí sa denne presúvajú za prácou, vzdelaním, rodinou či plnohodnotne stráveným voľným časom. Aj keď rastie počet ľudí využívajúcich na presun mestskú a prímestskú dopravu, počet osobných vozidiel v meste neustále narastá. Celoslovensky vzrástol ich počet za poslednú dekádu o vyše 1,1 mil.* a spôsobuje tak prehustenie ulíc, parkovísk a verejného priestoru.

Očakávania mesta a požiadavky kladené na nový systém

Každé mesto je špecifické, situácia v uliciach môže byť rôzna a očakávania obyvateľov tiež. Úlohou každého mesta je zladiť očakávania rôznych skupín obyvateľstva (návštevníci, rezidenti, podnikatelia a iní). Bratislava bola posledným hlavným mesto v EÚ, ktoré nemalo zavedenú modernú reguláciu statickej dopravy. Z tohto dôvodu magistrát pripravil v spolupráci s odborníkmi nové pravidlá – novú celomestskú parkovaciu politiku. Jej cieľom je zvýšenie dostupnosti parkovacích miest pre rezidentov a podnikateľov, jednoduché a zrozumiteľné pravidlá pre vodičov, vysoký komfort obsluhy systému a v neposlednom rade aj zvýšenie disciplíny a skvalitnenie verejného priestoru.

Navrhnuté riešenie pre parkovacieho asistenta PAAS

Riešenie pre hlavné mesto Bratislava a novú parkovaciu politiku si vyžadovalo množstvo skúseností s vývojom, prevádzkou informačných systémov aj so samotnou integráciou zdrojov z rôznych oblastí. Registrácia žiadateľov do parkovacieho asistenta PAAS v úvodnom období prebieha cez informačný systém ParkDots, riešenie od spoločnosti PosAm. Jeho hlavnou prednosťou bol komfort pre obyvateľov vďaka využívaniu dát z piatich štátnych registrov.

„Som nesmierne hrdý, že sme naplnili náročné požiadavky mesta Bratislava a priniesli sme systém, ktorý vďaka automatizácii šetrí množstvo zdrojov a používateľom prináša skutočne vysoký komfort.“
Martin Budaj – produktový manažér PosAm

Jedinečnosť je skrytá v komplexnosti integrácií. Systém, ktorý prepája štátne registre, automaticky sťahuje údaje a minimalizuje potrebné dokladovanie, nemá na Slovensku obdoby. PAAS prepája Register fyzických osôb, Register právnických osôb, Register adries, Kataster nehnuteľností a Národnú evidenciu vozidiel. Hlavné mesto bezpochyby nastavilo latku slovenskému eGovernmentu. Vybavenie parkovacích kariet si vďaka tejto integrácii vyžaduje zadať len meno a rodné číslo. Všetky ostatné údaje sú vo viac ako 80 % žiadostí automaticky doplnené z registrov, nie je nutná návšteva úradu a zásah úradníka. Žiadateľ o parkovaciu kartu zvládne celý proces jednoducho cez svoj webový prehliadač z pohodlia svojho domova.

Parkovací asistent PAAS - schéma

Parkovacie karty pre každého

V prípade systému PAAS je významným prvkom aj množstvo druhov parkovacích kariet, o ktoré je možné požiadať. Bratislava sa rozhodla vyjsť v ústrety svojim občanom a podnikateľom a prišla s návrhom štyroch rôznych kariet, ktoré kopírujú rôzne vznikajúce situácie. Každá má svoje špecifiká a spôsoby použitia:

  1. rezidentská karta – určená obyvateľom s trvalým pobytom v danej zóne,
  2. návštevnícka karta – poskytuje obyvateľom a ich návštevám možnosť bezplatne parkovať až 100 hodín ročne,
  3. bonusová karta – umožňuje obyvateľom Bratislavy parkovať bezplatne 120 min. denne v niektorej z regulovaných zón,
  4. abonentská karta – určená podnikateľom, živnostníkom a vlastníkom nehnuteľností.

Hlavnou vstupnou bránou pre používateľov/žiadateľov o parkovacie karty je web stránka PAAS (www.paas.sk), z ktorej sú žiadatelia presmerovaní do informačného systému ParkDots na permits.parkdots.com. Cez toto rozhranie podávajú vodiči svoju žiadosť o parkovaciu kartu.

Celý proces im zaberie len pár minút v online priestore. V prípade potreby zriadilo mesto kontaktné miesta, kde je možné podať žiadosť aj fyzicky.

Spustenie nových pravidiel a systému PAAS

Systém PAAS bol spustený 1. decembra 2021 v prvých troch zónach (Rača – Krasňany, Petržalka – Dvory 4 a Nové Mesto – Tehelné pole). V prvotnej fáze mali vodiči možnosť vyplniť svoje žiadosti a získať parkovacie oprávnenie vo vybranej zóne mesta. Následne (10. 1. 2022) vstúpila do platnosti aj samotná regulácia a mesto sa pustilo do kontroly zaparkovaných áut a ich oprávnení.

Od spustenia systému bolo prijatých už takmer 20 000 žiadostí a vydaných vyše 15 000 kariet. Denne do systému prúdia ďalšie a obyvatelia si plynulo zvykajú na nové pravidlá. Mesto postupne rozširuje parkovacie zóny. V priebehu mesiacov apríl – jún pribudne veľká časť Ružinova a lokalita Staré Mesto – Blumentál.

Infografika - PAAS a ParkDots

Zavedenie noviniek si vždy vyžaduje čas a kvalitnú komunikáciu, ktorá pomôže jednoduchej adaptácii. Preto mesto Bratislava pripravilo pre občanov hneď niekoľko možností, ako sa so systémom zoznámiť (web stránka www.paas.sk, video návody, online materiály na www.support.parkdots.com, mailová komunikácia, infolinka a klientske miesta).

So spustením regulácie je prepojená aj kontrola. V tejto oblasti mestu Bratislava a novej parkovacej politike pomáha aj inštitút objektívnej zodpovednosti. Novela, ktorá bola prijatá v máji 2021, umožňuje mestám efektívnejšiu kontrolu, ktorá už nie je závislá na práci mestskej polície a prítomnosti vodiča. Vystavenie pokút na vlastníka vozidla urýchľuje samotný proces kontroly, zvyšuje disciplinovanosť vodičov a vďaka novým technológiám šetrí zdroje mesta (napr. technológia skenovacieho auta).

PAAS v uliciach - fotky

PAAS, to sú aj platby za parkovné

Pri nastavovaní nových pravidiel parkovania muselo vedenie mesta myslieť aj na návštevníkov – vodičov, ktorí nemajú možnosť požiadať o niektorú z parkovacích kariet alebo ju využiť prostredníctvom známeho (v prípade návštevníckej karty). Pre tento účel stále platí možnosť parkovania podľa taríf jednotlivých zón. Aj v tejto sfére sa Bratislava vydala inovatívnou cestou. Prioritným spôsobom, ktorý je pre mesto najvýhodnejší, sú platby za parkovanie prostredníctvom mobilnej aplikácie. Mesto upustilo od nákladných platieb cez SMS a snažilo sa minimalizovať počet parkovacích automatov.

Systém ParkDots myslí aj na platbu parkovného a ponúka mobilnú aplikáciu, s ktorou zvládne parkovanie a platbu v regulovaných zónach naozaj každý. Držiteľ parkovacej karty vie cez aplikáciu čerpať časový kredit z návštevníckej karty na parkovanie napríklad pre svojho príbuzného alebo opravára. Rovnako môže cez mobilnú aplikáciu pohodlne využívať kredit bonusovej karty. Alebo vodič, ktorý nevlastní žiadnu z kariet, si vie jednoducho prostredníctvom aplikácie kúpiť parkovací lístok na krátkodobé parkovanie.

ParkDots aplikácia a PAAS

Mobilná aplikácia ParkDots a systém na správu elektronických parkovacích kariet PAAS sú navzájom prepojené a ponúkajú používateľom jednoduchý nástroj, ktorý majú vždy pri sebe priamo v mobile.

Ak je používateľ zaregistrovaný cez PAAS, do mobilnej aplikácie používa tie isté prihlasovacie údaje a môže ju okamžite začať používať. Výhodou pre používateľov je, že si v aplikácii môžu uložiť údaje o platobnej karte, EČV, obľúbené parkoviská, môžu si pozrieť históriu svojich parkovaní a tiež využívať parkovacie karty, prípadne sledovať svoje podané žiadosti. Neoceniteľným pomocníkom sú upozornenia – push notifikácie, ktoré upovedomia vodiča o blížiacom sa konci zaplateného parkovania. Predĺženie zvládne vodič opäť jednoducho cez svoj mobil a aplikáciu ParkDots.

PAAS z pohľadu mesta, primátora a verejnosti

PAAS je jedným z najodvážnejších krokov, ktoré mesto Bratislava spravilo za posledné obdobie. Rozhodnutie zdvihlo vlnu diskusií a prinieslo dôležité novinky do života motorizovaných aj nemotorizovaných občanov a návštevníkov hlavného mesta. Predstavuje zásadný krok, ktorý v určitom čase potrebuje urobiť každé mesto. Postupne sa bude systém PAAS v Bratislave rozširovať o ďalšie zóny a meniť tvár mesta. A čo hovorí primátor a verejnosť?

„Som presvedčený, že PAAS – Bratislavský parkovací asistent (ako sa oficiálne volá táto regulácia parkovania v Bratislave) – je jedným z najdôležitejších krokov nášho mesta. Som hlboko presvedčený, že vo finále nielen zlepší spôsob, akým ľudia budú v okolí svojich obydlí parkovať, ale pomôže naštartovať aj iné dôležité procesy.“

Matúš Vallo – primátor mesta Bratislava*

„To fakt je schopný na Slovensku jeden informačný systém vypýtať si údaje z iného (štátneho) registra? Nemusím nič posielať? Nikam volať (a nedovolať sa)? Poviem vám, že toto je veľká vec!
A verte mi, že viem, o čom hovorím.“

Michal Feik – obyvateľ Krasňan*

 

*zdroje:
Štatistický úrad SR a stránka www.scitanie.sk
Ministerstvo vnútra SR a štatistické údaje o počte evidovaných vozidiel
Oficiálny Facebook profil www.facebook.com/vallo.primator
Blog Denníka N a článok Mestský parkovací systém v Bratislave prekvapí svojou funkčnosťou

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Partneri