ParkDots medzi svetovými riešeniami pre Smart city

28.01.2020 , Aplikácia
ParkDots medzi svetovými riešeniami pre Smart city

V dňoch 13-15.11.2018 hostila španielska Barcelona ôsmy ročník Smart City Expo World Congress, jedno z najväčších podujatí svojho druhu na svete. Viac ako 840 vystavovateľov, zástupcovia z viac ako 700 miest z piatich kontinentov a 400 prezentujúcich hľadalo odpovede na otázku, ako zabezpečiť, aby sa mestá stali obývateľnejšími miestami pre ľudí v nich. Medzi popredné svetové riešenia sa dostal aj ParkDots, inteligentné riešenie parkovania pre moderné mestá, z dielne PosAm.

ParkDots kombinuje najmodernejšie mobilné, cloudové a IoT technológie s cieľom zlepšiť práve situáciu s parkovaním v mestách. Systém sleduje v reálnom čase obsadenosť parkovacích miest, poskytuje navigáciu k tým voľným, umožňuje platbu za parkovanie a mnoho ďalších užitočných funkcií. Vodičom skracuje čas pri hľadaní voľných miest, uľahčuje platbu, zvyšuje pohodlie. Mestám poskytuje cenné informácie o správaní vodičov a využívaní parkovacích miest, ktoré môžu zužitkovať pri úprave parkovacích politík.

Do vývoja ParkDots sme investovali veľa úsilia, zdrojov a znalostí. Teší nás a napĺňa hrdosťou, že ako jeden z mála zástupcov zo Slovenska môžeme v Barcelone prezentovať ParkDots spoočne so svetovou špičkou v Smart city riešeniach,“ povedal Michal Bróska, produktový riaditeľ PosAm. „Fantastické je, že sa jedná o kompletne slovenský produkt. Vyvinuli ho naši špecialisti, využíva senzory od slovenského partnera a NB-IoT konektivitu od materskej spoločnosti Slovak Telekom,“ doplnil.

Smart City Expo World Congress

Hoci bol ParkDots uvedený na trh iba v minulom roku, využívajú jeho služby vodiči a samosprávy už v siedmych v slovenských mestách: Trnava, Trenčín, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín, Prievidza, Nitra, ale aj v mestskej časti Karlova Ves v Bratislave. Používatelia zvolili ParkDots za najsympatickejšiu aplikáciu pre smart parking na Slovensku v ankete portálu MojAndroid. Technickí a produktoví experti z Deutsche Telekom vybrali ParkDots ako oficiálne riešenie skupiny pre Smart parking.

ParkDots tak tvorí súčasť komplexnej ponuky Deutsche Telekom pre Smart city. Prvé lastovičky komplexnejších riešení môžeme už vidieť aj na Slovensku. V Trenčíne v spolupráci s mestom nasadil Slovak Telekom a PosAm do pilotnej prevádzky celý rad týchto technológií: Okrem ParkDots pre zefektívnenie mobility a parkovania sú to aj inteligentné kamery analyzujúce situáciu v meste, inteligentné lampy prispôsobujúce sa okolitým podmienkam, ktoré zároveň slúžia ako WiFi hotspoty.

Mestá. Strediská inovácií a vedomostí, hnacia sila hospodárskeho rastu, prosperity a sociálneho blahobytu. V 21. storočí v nich žije viac ako polovica populácie a tento podiel sa bude ďalej zvyšovať. To zo sebou prináša mnoho výziev, ktoré budú musieť mestá vyriešiť, aby zabezpečili udržateľný rast a stali sa lepšími miestami pre život. Jednou z týchto výziev je bezpochyby parkovanie pre stále sa zvyšujúci počet vozidiel, ktorý predbieha rast počtu parkovacích kapacít. Našťastie aj v tejto  oblasti sa ukazuje, že vyspelé Smart city riešenia môžu byť nápomocné pri riešení tejto otázky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Partneri