ParkDots je jednotkou v platbách za parkovanie na Slovensku. Ako sme získali toto prvenstvo?

05.12.2022 , Aplikácia, Parkovné cez aplikáciu, Platba cez aplikáciu
ParkDots je jednotkou v platbách za parkovanie na Slovensku. Ako sme získali toto prvenstvo?

Rok 2022 bol pre ParkDots významným míľnikom v oblasti platieb za parkovanie. Aplikácia sa stala najpoužívanejšou v Bratislave a celkovo môžeme byť hrdí na obsadenie pozície lídra v mobilných platbách za parkovanie na Slovensku. Čo tomu predchádzalo?

Stručná história a súčasnosť ParkDots

Začalo to v roku 2018, keď bola zrealizovaná prvá platba za parkovanie cez aplikáciu ParkDots. Pilotná prevádzka bola spustená v Liptovskom Mikuláši a dnes sme partnerom 22 slovenských miest, ktorým naše modulárne riešenie pomáha s reguláciou statickej dopravy. Ako sa postupne pridávali mestá, pribúdali aj používatelia aplikácie na platbu. Aktuálne je v systéme ParkDots zaregistrovaných už viac ako 120 000 ľudí, ktorí denne realizujú tisícky platieb.

 

Bratislava je príkladom sily mobilných platieb

Pre Bratislavu sme pripravili inovatívny systém rezidentského parkovania, na ktorom funguje nová regulácia parkovania PAAS (viac o riešení pre Bratislavu). Vodiči v hlavnom meste oceňujú sofistikované riešenie aj zavedené nové pravidlá. Aplikácia ParkDots sa pre nich stala voľbou číslo jeden.

Platby cez mobilné aplikácie si aj v Bratislave postupne získavajú veľkú popularitu a v súčasnosti tvoria viac ako 75 % z celkového objemu transakcií. V konkurenčnom prostredí, kde majú vodiči na výber až z piatich aplikácií, získala práve aplikácia ParkDots prvenstvo a podiel takmer 40 %.

Od spustenia regulácie parkovania v Bratislave a následnej registrácie sa potvrdilo, že PosAm a naše riešenie ParkDots sú silným partnerom pre mesto, pre obyvateľov aj pre návštevníkov. Sme hrdí, že v silnej konkurencii sme získali vedúcu pozíciu a už viac ako 6 mesiacov zvyšujeme náš podiel na realizovaných platbách.

 

– Martin Ivančík, produktový manažér ParkDots

 

Počet mobilných platieb narastá naprieč parkoviskami

Okrem regulovaných zón v Bratislave môžu platiť vodiči parkovné cez aplikáciu ParkDots aj na súkromných parkoviskách a v garážach. Sme zmluvnou aplikáciou pre centrá NIVY, Eurovea, Garáž Saba OPERA či garáž IPP Park – Hrad, v ktorých je obľúbenosť platby cez mobil spojená s pohodlím uhradenia parkovaného priamo z auta. Vodiči už nemusia hľadať parkomat, nemusia zháňať drobné ani sa obávať, že zostanú bezmocne stáť pred rampou.

Parkovanie je obzvlášť dôležité na turisticky vyhľadávaných miestach. V okolí Bratislavy môžu návštevníci uhradiť parkovné prostredníctvom ParkDots v meste Modra (vinárska tradícia), v Banskej Štiavnici (historické a pútnické miesto), na parkovisku Zochova Chata (turistika v lesoch Malých Karpát) či na Peknej ceste v Rači (cyklistické trasy). (všetky referencie ParkDots)

Aktuálne je aplikácia na platbu súčasťou parkovacej politiky v 13 slovenských mestách. Medziročne narastá počet platieb cez mobilnú aplikáciu vo všetkých mestách. Celkovo sme zaznamenali viac ako trojnásobný počet platieb (pri súkromných garážach je tento nárast dvojnásobný).1 Napríklad v meste Nové Zámky sa mesačne prostredníctvom aplikácie uskutoční cca 1 000 platieb a v Starej Ľubovni počet siaha až k číslu 3 000 platieb.

„Postupným zavádzaním SMART riešení aj v oblasti dopravy sme pristúpili k zavedeniu možnosti platieb za parkovné aj prostredníctvom mobilnej aplikácie ParkDots. Veľmi oceňujeme, že tento spôsob platieb za parkovné je jednoduchý a prakticky bezporuchový, na rozdiel od klasického automatového systému, ktorý je z pohľadu mesta náročný na údržbu. Prostredníctvom mobilnej aplikácie ParkDots a integrácie dát zo senzorov umiestnených vo vozovke kontrolujeme obsadenosť na vyhradených miestach. Informácie sa dostávajú online priamo aj k držiteľom ŤZP oprávnení. Sme radi, že technológia pomáha našim telesne znevýhodneným občanom a poskytuje im okamžitú informáciu o obsadenosti daného vyhradeného miesta v centre mesta.“

 

– Ing. Gabriel Lengyel, vedúci odb. dopravy a životného prostredia, Liptovský Mikuláš

 

Mobilná aplikácia má slúžiť vodičom – obyvateľom aj návštevníkom mesta

V priemere trávime na mobilných telefónoch až 4,2 hodiny denne.2 Mobilný telefón málokedy spúšťame z dohľadu a čoraz viac sú žiadané možnosti bezhotovostnej platby mobilom. Ich popularita stále silnie, a preto je prechod na platby za parkovanie prostredníctvom mobilu logickým krokom aj pre mestá a parkovaciu politiku.

Appka ponúka okrem vyladeného dizajnu a používateľsky prehľadného prostredia aj funkcie, ktoré z nej robia nástroj na intuitívnu platbu za parkovanie. Jednoduchá orientácia na mape, vyhľadávanie parkovísk, informácia o obsadenosti parkovacieho miesta, navigácia na parkovisko či história lístkov sú samozrejmosťou.

Veľkým benefitom je aj prístupnosť aplikácie pre cudzincov a zahraničných turistov. Je totiž dostupná až v 9 jazykoch vrátane ukrajinčiny.

Appka výborne obstála aj v prieskume používateľskej skúsenosti, ktorý sme realizovali v spolupráci so Staffino.

Tím špecialistov denne pracuje na nových funkcionalitách aplikácie. Pri jej vývoji reagujeme na trendy a potreby vodičov. Najaktuálnejšou novinkou je možnosť využitia platobnej brány Apple Pay a Google Pay.

Lístok za parkovanie môžu vodiči uhradiť už aj cez bankovú aplikáciu ČSOB. Platba prebieha priamo z ich bankového účtu a je tak veľmi rýchla a pohodlná. Nachádzajú sa v nej všetky výhody a funkcie ParkDots. (viac o ČSOB Smart bankingu)

ParkDots mobilná aplikácia je moderný a bezpečný spôsob úhrady parkovného pre vodiča, obyvateľa alebo návštevníka mesta. Riešenie je plne integrované na kontrolné systémy, mestu ponúka komplexné dáta a prehľad parkovného v reálnom čase. Uvedenie aplikácie do praxe je rýchle, do 2 týždňov od podpisu zmluvy.

  1. zdroj: štatistiky mesta Bratislava PAAS App Payments Report: 2022/10
  2. zdroj: https://www.data.ai/en/go/state-of-mobile-2021/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Partneri