Obsadenosť záchytného parkoviska? Mesto Malacky sleduje všetky informácie

11.05.2020 , Senzory
Obsadenosť záchytného parkoviska? Mesto Malacky sleduje všetky informácie

Vodiči v Malackách majú od septembra 2019 možnosť využívať nové záchytné parkovisko v blízkosti železničnej a autobusovej stanice, s kapacitou 91 miest. Parkovisko funguje na princípe „chytrého parkovania“, čo v praxi znamená, že obsadenosť každého miesta zaznamenávajú senzory a túto  informáciu majú vodiči k dispozícií v reálnom čase, prostredníctvom mobilnej aplikácie ParkDots a informačných tabúľ v meste.

Záchytné parkovisko v Malackách bolo realizované s cieľom skvalitniť dopravnú infraštruktúru, aby sa zvýšila atraktivita a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy. Jedná sa o príspevok k trvalo udržateľnej mobilite, v rámci ktorej by cestujúci uprednostnili hromadnú osobnú dopravu pred individuálnou, automobilovou.

ParkDots v Malackách

Budovanie dopravných terminálov a záchytných parkovísk je súčasťou vznikajúceho systému integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji. V rámci neho sa pripravujú, rovnaké projekty aj vo Svätom Jure, Pezinku, Šenkviciach, Ivanke pri Dunaji, Bernolákove, Zohore a Nových Košariskách. Aj v týchto obciach vidíme potenciál a prínos sledovať obsadenosť záchytného parkoviska. Projekt bol financovaný prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Súčasťou záchytného parkoviska v Malackách je inteligentný systém parkovania ParkDots od PosAm. Vďaka senzorom, nainštalovaným priamo na parkovacích miestach, môžu vodiči v reálnom čase sledovať obsadenosť záchytného parkoviska a každého jedného parkovacieho miesta. Táto informácia je k dispozícií prostredníctvom mobilnej aplikácie ParkDots aj informačných tabúľ v meste.

ParkDots je komplexný systém pre riešenie parkovania. Zabezpečuje správu a kontrolu parkovacích politík, monitoruje obsadenosť parkovacích miest, kontroluje oprávnenosť parkovania, integráciu na iné platobné a parkovacie systémy, možnosť úhrad parkovného mobilnou aplikáciou. Aplikácie je zdrojom štatistických dát a rozširuje sa o správu parkovacích povolení. Iba na Slovensku využíva služby ParkDots okrem Malaciek 8 ďalších miest: Trnava, Nitra, Trenčín, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín, Karlova Ves v Bratislave, Prievidza, Banská Štiavnica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Partneri