Rozlúč sa s hotovosťou, parkomatom a tvorbou nadbytočného odpadu

22.06.2020 , Parkomaty
Rozlúč sa s hotovosťou, parkomatom a tvorbou nadbytočného odpadu

Nedávne obdobie a situácia vo svete priniesli urýchlenie nástupu inovácií v mnohých oblastiach. Kamenné predajne a reštaurácie prešli expresnou rýchlosťou do online sveta, platba kartou sa stala samozrejmosťou a doručovanie zásielok nadobudlo bezkontaktný charakter. Trend noviniek neobišiel ani sféru parkovania. Zákazníci parkovísk a parkovacích domov vyžadujú možnosť bezkontaktnej platby a majitelia hľadajú riešenia, ako zvýšiť nielen komfort, ale aj bezpečnosť svojich zákazníkov. Odpoveďou je parkomat v mobile. Ako môže tvoj mobil a aplikácia nahradiť klasický parkomat? Ako to celé funguje? A kde môžeš parkomat v mobile vyskúšať už dnes?

Pomocou aplikácie ParkDots si bol zvyknutý platiť parkovné za tzv. on-street parkovanie (parkovanie na bežných cestách a uliciach). Komfort a rýchlosť platby je ti odteraz k dispozícii už aj na parkoviskách v garážových domoch a nákupných centrách (tzv. off-street parkovanie).

Automat na zaplatenie poplatku za parkovanie, tzv. parkomat, sa presunul do tvojho mobilu. Už ho viac nemusíš hľadať v priestore parkoviska či garáže. Stačí ti použiť tvoj smartfón, otvoriť aplikáciu a naskenovať lístok.

Ako to celé funguje?

Proces platby za parkovanie na závorovom parkovisku je intuitívny a jednoduchý. Pri príchode na parkovisko si zoberieš lístok, zaparkuješ a odchádzaš napríklad na nákupy. Po návrate k svojmu vozidlu naskenuješ prostredníctvom aplikácie parkovací lístok, systém ti zobrazí aktuálnu cenu a už len potvrdíš úhradu. Pri výjazde z parkoviska systém rozpozná EČV vozidla a rampa ťa automaticky púšťa von z objektu. Pre rýchlu a pohodlnú manipuláciu ti odporúčame registráciu platobnej karty. Údaje sú bezpečne uložené na strane banky a pri ďalšom parkovaní ich budeš mať k dispozícii.

 

Parkomat v mobile a jeho výhody

Bezproblémový a bezpečný proces platby za parkovné cez klasický parkomat nie je vôbec samozrejmosťou. Chýbajúca hotovosť, parkomat bez možnosti platby kartou, dlhé rady, komplikovaná a často nie úplne intuitívna obsluha parkomatu, manipulácia s peniazmi a kontakt s parkomatom predstavujú riziká, ktoré komplikujú život. Do popredia sa v súčasnosti dostáva aj téma ochrany zdravia a bezpečnosti. Práve vďaka využívaniu aplikácie môžeš dodržať bezpečný odstup a minimalizovať riziko.

Hlavné výhody, ktoré získaš vďaka parkomatu v mobile:

 • pohodlie – jednoduchá a komfortná platba,
 • bezpečnosť – minimalizovaný kontakt s prostredím a hotovosťou,
 • úspora času – rýchly odchod z parkoviska,
 • bezproblémová návšteva  – žiadne stresové situácie spojené s hľadaním parkomatu a čakaním v rade.

So službou parkomat v mobile sa spájajú mnohé benefity, ktoré neprinášajú pozitíva len samotnému používateľovi, ale sú osožné aj pre spoločnosť. Pri využívaní priestorov v parkovacích domoch dostaneš okrem vstupného parkovacieho lístka aj potvrdenie o zaplatení a v niektorých prípadoch aj nový lístok pre opustenie parkoviska. Ak sa tieto lístočky napočítajú a vynásobia počtom návštevníkov, výsledkom je veľké množstvo zbytočného odpadu. Ten je navyše mnohokrát rozhádzaný v okolí výjazdovej závory. Kľúčovú úlohu zohráva aj materiál, na ktorý sa potvrdenia tlačia. Často sa využíva „papier“, ktorý nemožno ďalej recyklovať. Platba mobilnou aplikáciou je eco-friendly alternatívou ku klasickému lístočkovému parkomatu. S ParkDots už viac lístky nepotrebuješ a nezaťažuješ životné prostredie.

Alternatívou k papierovému parkovaciemu lístku, ktorý si berieš pri vstupe na parkovisko, je bezlístkový automatizovaný proces. Lístky sa stanú minulosťou, príchod a odchod z priestorov parkoviska bude plne automatizovaný a platba cez mobilnú aplikáciu bežnou praxou.

Kde môžeš vyskúšať parkomat v mobile?

Prvým nákupným centrom, v ktorom môžeš plne využívať službu parkomat v mobile, je Eurovea v Bratislave.
Ako inovátor medzi nákupnými centrami prináša svojim zákazníkom bezkontaktnú platbu za parkovanie pomocou našej aplikácie. Vedenie centra kladie veľký dôraz na zážitok motorizovaných návštevníkov, ich spokojnosť a bezpečnosť. Dodržiavanie hygienických opatrení je na prvom mieste.

 

„V súčasnej situácii robíme všetko pre to, aby si naši návštevníci vychutnali čas strávený v Eurovea, no zároveň sa cítili počas svojho pobytu u nás bezpečne. Preto sme zaviedli množstvo hygienických a bezpečnostných opatrení. Jedným z nich je aj inovácia, vďaka ktorej môžu uhradiť parkovné bezpečne a bezkontaktne. Veríme, že vďaka aplikácii ParkDots bude parkovanie pre našich zákazníkov ešte pohodlnejšie.“
– Oľga Hammer, marketingová a PR manažérka Eurovea.

Okrem nákupného centra Eurovea môžeš navštíviť aj parkovacie domy spoločnosti Saba a v ich priestoroch plne využívať funkcie aplikácie. Parkomat v mobile ti zabezpečí bezstarostnú platbu a plynulý odchod z parkovacej garáže. Momentálne je možné využiť online platbu na dvoch parkoviskách: garáž Saba OPERA a parkovisko Saba NÚDCH Kramáre. Už čoskoro sa zoznam rozšíri o ďalšie parkoviská v rámci Bratislavy.

 

„Našim zákazníkom radi prinášame nové a užitočné služby. V časoch, keď zaistenie bezpečnosti pre našich klientov považujeme za prvoradé, prinášame službu ParkDots – „parkomat v mobile“, ktorá umožní rýchlu a bezdotykovú platbu parkovného prostredníctvom mobilného telefónu. V prípade, že sa používanie služby osvedčí, postupne ju plánujeme rozšíriť aj na ďalšie parkoviská fungujúce pod značkou SABA.“
– Mario Grega, konateľ Saba Infra Slovakia s.r.o.

Parkomat v mobile môžeš využiť aj na bratislavskom parkovisku na Nábreží arm. gen. L. Svobodu, na mestských parkoviskách v Prievidzi, v Dolnom Kubíne a čoskoro aj na ďalších parkoviskách.

Užívaj si pohodlnú úhradu parkovného s našou aplikáciou a všetky benefity. Rýchlo, komfortne, jednoducho, intuitívne, bezpečne a ekologicky. Máš nápad, ako našu aplikáciu vylepšiť, alebo tip, kde by aplikácia ParkDots nemala chýbať? Napíš nám na hello@parkdots.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 komentáre k “Rozlúč sa s hotovosťou, parkomatom a tvorbou nadbytočného odpadu”

 1. …žiadne stresové situácie spojené s hľadaním parkomatu ? Som fanúšikom inovácií, využívania moderných technológií. Ale čo naši skôr narodení spoluobčania? Čo návštevníci hlavného mesta? Prezradí mi niekto, čo mám poradiť bezradnému 70+ pánovi, ktorý chce zaplatiť parkovné, ale má len starší tlačítkový telefón bez internetu? Čo mám poradiť bezradnej tehotnej 30ničke, ktorej sa vybil mobil? Atď… Žijeme v prechodnej dobe. Ale akosi sme zabudli na starších, menej technicky zdatných a vybavených. Čo tak jeden klasický parkomat v okruhu 1km, alebo aspoň možnosť poslať sms? Ale koho to zaujíma? Hlavne ze sme eco-friendly a inovatívni. Gratulujem.

  1. Dobrý deň, Zdena Masaryk,
   ďakujeme za komentár. Dovoľte, aby sme v úvode upresnili informácie: My (ParkDots) sme dodávateľ IT riešení spojených s parkovaním. Samotné mestá resp. mestské zastupiteľstvá rozhodujú o nastavení parkovacej politiky. Čiže Vaše otázky by mali smerovať k mestskému zastupiteľstvu, pokiaľ ide o BA, tak sa môžete obrátiť so svojimi dotazmi TU: https://paas.sk/kontakt/. Konkrétne v BA ale určite viete využiť parkovacie automaty a tiež parkovacích asistentov(ľudia označení vo farbách PAAS), cez ktorých je možné uhradiť parkované.
   Prajeme pekný deň, tím ParkDots

Partneri