Parkomat v mobile – pohodlné parkovanie vo vašich rukách

28.05.2020 , Parkomaty
Parkomat v mobile – pohodlné parkovanie vo vašich rukách

Ak ste prevádzkovateľ parkovacích služieb, majiteľ parkoviska alebo zástupca samosprávy, určite ste už riešili otázky vysokých nákladov vašich parkovacích systémov, nízkeho komfortu vašich zákazníkov, problémy rezidenčného parkovania, prípadne sťažnosti alebo pripomienky zákazníkov. V súčasnosti pozorujeme dva trendy, ktoré majú dopad na parkovanie a ktoré predstavujú výzvu aj pre samotných  prevádzkovateľov parkovísk – zvyšovanie počtu áut na obyvateľov a rastúca urbanizácia.

ParkDots pomáha riešiť tieto výzvy. Slovenské mestá spravidla disponujú fondom parkovacích miest na uliciach (on-street). Tieto parkovacie miesta však zďaleka nie sú jediným miestom, ktoré vodiči využívajú. Mnohé mestá si uvedomili, že okrem miest na uliciach sú im k dispozícii aj parkoviská v garážových domoch, nákupných centrách, či rôznych voľných plochách. Samotní vodiči využívajú nákupné centrá aj keď v nich neparkujú za účelom nákupu. Zrejme sa aj v domácich vodách dočkáme, že tieto off-street parkoviská budú skôr či neskôr samosprávy zapájať do svojich parkovacích politík v spolupráci so súkromným sektorom. Prvé lastovičky už vidíme napr. v centre Trenčína.

Parkovanie v parkovacom dome

Riešenia pre vaše parkovisko

Parkovacia platforma ParkDots poskytuje služby nielen pre samosprávy, ale aj pre súkromných majiteľov parkovísk a dodávateľov parkovacích systémov. Ak ste komerční prevádzkovatelia parkovísk v obchodných centrách, v kultúrnych a športových stánkoch, práve parkovisko je miesto, ktoré môže rozhodnúť o výslednom dojme z návštevy. Ak bude skúsenosť s parkovaním pozitívna, je väčšia šanca, že návštevník sa opäť rád vráti. Systém ParkDots predstavuje pridanú hodnotu pre váš parkovací systém a sprístupňuje zákazníkovi vaše služby cez mobilný telefón. Vďaka aplikácii vašim zákazníkom ponúkate možnosť obmedziť manipuláciu s hotovosťou na minimum, čo zákazníci ocenia aj vzhľadom na súčasnú situáciu spojenú so šírením koronavírusu.

Vďaka aplikácii nie je nutný kontakt s platobnou stanicou či parkovacím lístkom – parkomat sa nachádza priamo v mobile. Proces platenia je teda rýchly, pohodlný, výhodný a hlavne bezpečný. Navyše,  toto riešenie minimalizuje náklady na údržbu, prevádzku a predstavuje eco-friendly doplnok k platbe pomocou parkovacích lístkov.

Momentálne je ParkDots prepojený na existujúce systémy  viacerých dodávateľov parkovacích systémov. Implementácia služby ParkDots na vašom parkovisku je preto možná v krátkom čase.

Parkomat v mobile z pohľadu používateľa aplikácie

V mobilnej aplikácii si vodiči môžu pozrieť aktuálnu obsadenosť parkoviska a zároveň sa dať na parkovisko navigovať. S aplikáciou ParkDots nemusí zákazník čakať v rade pri platení, hľadať platobnú stanicu/parkomat, či hotovosť, pretože si vie parkovanie zaplatiť napríklad cestou k autu priamo z mobilu. Užívateľský komfort používateľov aplikácie ParkDots máme na starosti my a vďaka aplikácii stačia používateľom tri rýchle kroky, ktoré zahŕňajú celý proces platby – od požiadavky na platbu, skenovanie kódu na parkovacom lístku až po platbu samotnú.  

V prípade off-street parkovania ide o tzv. post-paid systém, kde používateľ platí podľa času stráveného na parkovisku. Naproti tomu on-street parkovanie funguje typicky ako pre-paid služba, návštevník si zaplatí odhadovaný čas parkovania vopred, s možnosťou predĺženia. Ako bonus majú používatelia k dispozícii aj možnosť stiahnutia daňového dokladu priamo v aplikácii.

Pridaná hodnota pre vodičov aj prevádzkovateľov parkovísk

Vodič strávi v priemere štyri dni v roku hľadaním parkovacieho miesta, ako vyplýva zo štúdie, ktorú zverejnila Britská parkovacia asociácia. Monotónne krúženie a čakanie na uvoľnenie miesta je pre mnohých vodičov pomerne stresujúca a frustrujúca skúsenosť. Práve tento čas môžete využiť efektívnejšie. Jednoducho vymeníte neistotu spojenú s hľadaním parkovacieho miesta za aktuálne informácie o obsadenosti parkoviska priamo v telefóne. Aplikácia umožňuje aj následné navigovanie k miestu, kde zaparkujete.

Podľa štúdie k inteligentnému parkovaniu, vypracovanej na Technickej univerzite v Indii, sa pri hľadaní voľného parkovacieho miesta celosvetovo spotrebuje údajne až milión barelov ropy denne. Milión barelov je možno príliš abstraktný pojem. Skúsme teda uvažovať v menšom meradle. Ak ste majiteľ parkoviska, viete si určite predstaviť, koľko parkovacích lístkov sa po každom dni hromadí pri výjazdových rampách – je to neekologické, neestetické a predstavuje to zbytočné náklady na údržbu.

Pred dvadsiatimi rokmi by asi nikto nepovedal, že parkovanie môže mať dosah na celospoločenské témy ako je napríklad boj s klimatickou krízou. V súčasnosti už vieme, aký dopad na životné prostredie má neekologické správanie. Vďaka prepojeniu technológií a inovatívnych nápadov sme schopní na túto situáciu reagovať. Ponúkame modernú ekologickú službu v oblasti parkovania.

Naša platforma pre komerčné parkoviská a ich prevádzkovateľov teda má, okrem úspory času a financií, pridanú hodnotu v ekologickom riešení, ktoré reaguje na aktuálne trendy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Partneri